Socjalistyczne pieśni, goździki i samba

Portugalia należy do krajów, które najgorzej radzą sobie z kryzysem, a narodowi nie podoba się sposób, w jaki rządzący usiłują oszczędzać, ponieważ ich decyzje często najbardziej odbijają się na najbiedniejszych. Mimo że podatek od chleba nadal wynosi 6%, w tym roku podatek od wielu produktów spożywczych został podniesiony na przykład z 13 do 23%, znacząco dając się we znaki Portugalczykom. Obecnie około 830 tysięcy osób (ponad 15% społeczeństwa, najwięcej odkąd zaczęto prowadzić statystyki 35 lat temu) jest tu bezrobotnych, a ponad połowa z nich nie ma dziś prawa do zasiłku. Podobnie jak w Hiszpanii, w najgorszej sytuacji na rynku pracy są młodzi ludzie, którzy nie mogą się samodzielnie utrzymać pomimo skończonych studiów. Codziennie średnio 10 rodzin zostaje bez źródła utrzymania, bo nikt z małżonków nie pracuje. Jak donoszą media, portugalska Caritas odnotowała w tym roku około 30% wzrost próśb o wsparcie, głównie o żywność.

Problem bezrobocia był głównym motywem sobotniej (29.09) demonstracji. W obronie prawa do pracy ulicami Lizbony przeszły tysiące Portugalczyków. Były rodziny z małymi dziećmi, była młodzież, byli staruszkowie, niewidomi, niepełnosprawni. Były lesbijki i geje, zwolennicy metalu i hip hopu, byli panowie robotnicy w koszulach w kratę i ich rówieśnicy w eleganckich czarnych marynarkach. Byli oczywiście elektrycy, piekarze, nauczyciele, górnicy, wszyscy.

Manifestacja została zogranizowana przez związki zawodowe i reprezentacje wszystkich lokalnych stowarzyszeń (typu „elektrycy z Koziej Wólki”) przez ponad godzinę maszerowały przez centrum miasta na największy centralny plac Lizbony. Tam po krótkim przemówieniu został odczytany manifest, a następnie, wtórując stareńkim nagraniom, odśpiewano parę socjalistycznych pieśni, do rytmu których tradycyjnie demonstrowano wzniesione w górę zaciśnięte pięści (robili to tak panowie w koszulach w kratę jak i malutkie kobietki w obcisłych sweterkach). Wielokrotnie powoływano się na dziedzictwo bezkrwawej rewolucji goździków z 25 kwietnia 1974 (ludzie wkładali goździki w lufy karabinów żołnierzy), kiedy to została obalona dyktatura następcy António Salazara. Jeden starszy pan w kaszkiecie prezentował nawet z tej okazji wysoko podniesionego plastikowego goździka. Po wspólnym śpiewie przyszła kolej na barda z gitarą i w czarnej chuście zawiązanej na głowie, który recytował pieśni bratnich narodów (brazylijskiego, hiszpańskiego etc). Podróż w czasie.

Wychodząc z placu z jednej strony minęłam małe dziecko (które uderzając w plastikowy bębenek wtórowało hasłom dorosłych), a z drugiej studentów (którzy na własnych plecach przynieśli na plac całe stosy butelek wody, do dobroczynnej sprzedaży po cenach niższych niż w sklepach), i ostatecznie trafiłam na koncert samby. Na środku ulicy zgromadziło się podemonstracyjne „afterparty”. Tłum podziwiał grupę muzyków i tancerzy ubiorem przypominających „Hair”, a rytmami karnawał w Rio, i wraz z nimi skandował hasła piętnujące działania Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Podczas gdy w Portugalii społeczeństwo, zamiast skakać sobie nawzajm do oczu, zjednoczyło się, żeby walczyć o wspólny cel, w Polsce pewien upierdliwy staruszek z faszyzującym okrzykiem na ustach wyprowadził na ulice kohorty kipiących nienawiścią obłąkanych rycerzy w proteście przeciwko czemuś, co nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.

Banki jako Bin Laden

Banki jako Bin Laden

"Mam trzy lata i już mam hipotekę"

„Mam trzy lata i już mam hipotekę”

"Passos, kochanie, mam już dosyć bycia ruchanym"

„Passos, kochanie, mam już dosyć bycia ruchanym”

Rhythms of Resistence (samba polityczna)

Rhythms of Resistance (samba polityczna)

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s

%d blogerów lubi to: